Ion Lianu-Popa, elev în clasa a XII-a la Liceul de Arte din Oradea, a fost admis la Academia Regală de Muzică din Londra, dar şi la Conservatorul Universităţii americane din Cincinnati, Ohio.
„Ionică a aplicat la cele două universități, în felul următor: la Academia Regală din Londra, cotată la ora actuală ca fiind prima la nivel internațional. El și-a dorit dintotdeauna să intre, n-a mai vrut nicio altă opțiune, până când, în urma unei vizite făcute în SUA, la niște prieteni de familie, i-a plăcut atât de mult Universitatea din Cincinnati încât, atunci când a revenit, a aplicat și pentru aceasta. A primit rezultatele în luna decembrie, anul trecut. Bucuria este nemarginită că a intrat la amândouă, dar va trebui aleasă, evident, doar una...”, ne-a mărturisit mama lui Ionică, universitarul orădean Oana Lianu, ambasador cultural al României în lume, distinsă personalitate academică.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul