Inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Arad au desfășurat în perioada 4 decembrie 2023 – 5 ianuarie 2024 ample acțiuni de control pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale de către agenții economici care comercializează articole pirotehnice pe raza județului Arad.
„Este știut faptul că articolele pirotehnice fac parte din categoria produselor periculoase, cu toate acestea ele își găsesc o largă aplicabilitate cu ocazia diferitelor evenimente și festivități fiind frecvent utilizate în preajma sărbătorilor de iarnă. Acţiunea a fost motivată de unele evenimente grave petrecute în anii anteriori în țară şi străinătate, care s-au soldat cu explozii şi incendii de mari proporţii la depozite de articole pirotehnice, provocând mari pagube materiale şi uneori chiar pierderi de vieți omenești. Un alt motiv care a determinat demararea acestei acțiuni este și faptul că îndeosebi, în perioada sărbătorilor de iarnă, se înregistrează cazuri frecvente de vătămări corporale produse prin utilizarea articolelor pirotehnice de către copii și tineri, mai ales de cei care au vârsta sub 18 ani. Astfel, verificările au vizat în special aspecte cu privire la modul de depozitare și manipulare, la modul de etichetare a acestor produse, inclusiv dacă au inscripționate în limba română instrucțiuni de utilizare, categoria din care fac parte, termenul de garanție precum și pericolele pe care le poate genera păstrarea, depozitarea, manipularea sau folosirea lor neconformă, dacă agenții economici au angajat personal autorizat, respectiv pirotehnicieni și nu în ultimul rând dacă sunt autorizați conform legii, de către Inspectoratul Teritorial de Muncă Arad și de către Inspectoratul Județean de Poliție Arad”, se arată într-un comunicat de presă transmis de ITM Arad.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul