„Pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, în continuarea acțiunilor desfășurate pe durata sărbătorilor de iarnă, în perioada 29 decembrie 2023 – 29 ianuarie 2024, inspectorii de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Vasile Goldiș» al județului Arad au desfășurat acțiuni de control inopinat la 41 operatori economici din categoriile comerț, turism și alimentație publică. Pe timpul verificărilor, personalul specializat a constatat 121 neconformități pe linia securității la incendiu, sancționate cu 45 de avertismente și 76 de amenzi, în cuantum de 1.106.500 lei. De asemenea, controalele desfășurate au relevat faptul că 18 dintre obiective funcționau fără autorizație de securitate la incendiu. Totodată, acțiunile derulate au vizat și obiectivele cu aglomerări de persoane, iar scopul principal urmărit a fost verificarea respectării numărului maxim de utilizatori, a accesibilității căilor de evacuare, respectiv a echipării construcțiilor de instalații de protecție împotriva incendiilor”, se arată într-un comunicat de presă transmis de ISU Arad.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul