Istoric din Iași: 24 ianuarie nu mai este o sărbătoare naţională. Societatea civilă este nemulţumită de faptul că momentul celebrării Unirii Moldovei cu Ţara Românească este confiscat de partidele politice, iar autorităţile locale impun bariere.
„Nu mi se mai pare că (24 ianuarie – n.r.) este o sărbătoare naţională, pentru că este o sărbătoare confiscată de partide. Adică, pe scenă vor fi autorităţi locale, centrale, politicieni, dar şi susţinători de la PSD şi PNL. Cei mai agresivi sunt cei de la AUR, care au venit în coloane întregi, cu steaguri de partid, mesaje ultranaţionaliste. În loc să fie o zi de reflecţie, pentru partidele politice şi oamenii din spate 24 ianuarie pare a fi un loc şi o zi de afirmare a tribalismului. Asta ar trebui să ne pună pe gânduri”, a declarat Dorin Dobrincu, cercetător la Institutul de Istorie „A.D Xenopol” al Academiei Române, filiala Iaşi, şi preşedinte al Mişcării pentru Dezvoltarea Moldovei, potrivit Agerpres.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul