Luni, 5 februarie 2024, de prăznuirea Sfintelor Mucenițe Agata și Teodula, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent la Centrul de îngrijire și asistență socială pentru persoane adulte cu dizabilități din orașul Ocna Mureș.
Începând cu ora 11.00, ÎPS Irineu a oficiat slujba de binecuvântare a noului așezământ social din localitate, înființat la data de 1 decembrie 2023.
Părintele Arhiepiscop Irineu a fost însoțit de părintele Nicolae Ignat, consilier social-misionar în cadrul Eparhiei Alba Iuliei. De asemenea, la acest eveniment au fost prezenți părintele protopop Ioan Bogdan, preoți din orașul Ocna Mureș și împrejurimi, domnul Valentin Frăcea, director al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Alba, și domnul Silviu Vințeler, primarul orașului Ocna Mureș. La finalul slujbei, Ierarhul Alba Iuliei a rostit un cuvânt duhovnicesc. Apoi, Chiriarhul nostru i-a vizitat pe cei 22 de beneficiari ocrotiți aici și le-a oferit daruri.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul