În ultima perioadă, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret a fost implicată în mai multe scandaluri, în special prin directorul executiv adjunct, Emil Ionescu. De această dată, DJST a chemat în judecată SPIT Constanța solicitând anularea a două decizii de impunere, prin care Direcția trebuie să plătească 227.049 lei reprezentând impozit pe teren și 92.229 lei reprezentând taxa pe clădiri. Este vorba despre Hotel Sport și Restaurant Sport, care sunt administrate de DJST.
Hotel Sport
DJST a solicitat instanței să constate că este un serviciu public deconcentrat al Ministerului Tineretului şi Sportului, cu personalitate juridică, care funcţionează la nivelul judeţului Constanţa. Mai mult, se precizează că atât Hotelul „Sport“ cât şi Restaurantul „Sport“ fac parte din inventarul bunurilor aflate în administrarea reclamantei, neavând personalitate juridică şi patrimoniu propriu, având cod de clasificare 8.26.02 - „Imobil cu destinaţie sportivă, cu terenuri aferente”. Direcția susține că, după cum rezultă din cuprinsul înscrisurilor prezentate echipei de control, atât la Hotel „Sport“ cât şi la Restaurant „Sport“ se prestează servicii de cazare şi masă pentru sportivi, conform tarifelor aprobate de Ministerul Tineretului şi Sportului, iar serviciile similare se realizează către terţi numai în măsura în care sunt locuri disponibile şi tot la tarifele aprobate. Or, serviciile de cazare şi servire a mesei prestate de către toate instituţiile din subordinea Ministerului Sporturilor, inclusiv de către reclamantă, sunt considerate de lege drept operaţiuni de interes general şi nicidecum activităţi economice, bunurile imobile mai-sus arătate, precum şi terenurile aferente, având în vedere regimul lor juridic, fiind scutite de obligaţia de plată a impozitului/taxei pentru clădiri sau terenuri.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul