Stiri Ziare Locale Handbal: Gloria rupe, în sfârșit, blestemul numit Rapid!
Handbal: Gloria rupe, în sfârșit, blestemul numit Rapid!

Gloria pune punct seriei de victorii consecutive ale Rapidului în Liga Florilor, adjudecându-și disputa directă din etapa 19 cu scorul de 25-22 (14-10). Împinse de la spate de cel mai activ și vocal public prezent vreodată în TeraPlast Arena, jucătoarele lui Pera au intrat extrem de determinate pe parchet, vreme de 45 de minute au ținut “motoarele turate” la maxim și, după trei ani și jumătate, au oferit în sfârșit bistrițenilor o victorie în fața Rapidului.

În prima repriză abia ce trecuseră 8 minute și antrenorul rapidistelor, David Ginesta, cerea deja primul time-out pentru fetele sale, la scorul de 4-1. Apărarea și poarta Gloriei au fost aproape de nepenetrat în primul act, iar în vreme ce Rapidul în repetate rânduri arunca la poartă fără a prinde spațiul acesteia, Gloria finaliza cu aruncări “underarm” și reușea să intre la cabine cu o diferență de 4 goluri.…