Florin Balotă, angajat al fabricii de cherestea StarGate din Ilva Mică, unde se produce cherestea, mobilier și peleți. „Ca angajat al acestei fabrici, nu mi-am simțit niciodată locul de muncă mai amenințat decât acum. Din cauza lipsei materiei prime. Există lemn, dar e foarte scump, iar fabrica nu mai poate asigura stocurile necesare de materie primă de care avem nevoie ca să funcționăm fluid…
Ne dorim lemn din România, nu din occident. Înseamnă că în magazinele de profil există produse din lemn care provin din țările vestice, în loc să încurajăm producția lemnului din România. Care lemn, putrezește în pădurile din România și nu poate fi folosit din cauza birocrației. Sunt doborâturi care nu sunt exploatate la timp din cauza nenumăratelor autorizații necesare. Este o pierdere de timp care se transformă în pierdere de calitate a bușteanului și de cantitate”, a mărturisit Florin Balotă.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul