Ursoaica văzută, în noaptea de joi spre vineri, în zona Făurei-Sat, lângă calea ferată, s-ar afla în apropiere de localitatea Jirlău, în păduricea de lângă podul peste râul Buzău.
Un bărbat a văzut animalul și a alertat autoritățile. În acel loc au fost găsite, vineri după-amiază, urme de urs, terenul fiind nămolos.
După confirmare, ISU „Dunărea” a emis, ca și în noaptea de joi spre vineri, un mesaj RO-Alert, însă de această dată pentru comunele Jirlău și Galbenu: „A fost semnalată prezența unor urși la pod traversare râu Buzău pe DJ 203 (loc. Jirlău)”.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul