Începând cu anul 2010, România sărbătorește Ziua Artei Fotografice sau, cum mai este cunoscută, Ziua Națională a Fotografiei.
Alegerea datei de 11 ianuarie pentru acest eveniment nu este întâmplătoare. Este ziua de naștere a lui Carol Popp de Szathmary, recunoscut drept primul fotograf și primul fotoreporter de război din lume.
În istoria fotografiei mondiale, Szathmary a imortalizat, în premieră, scene din Războiul Crimeii pe plăci de sticlă. În context local, Bacăul se mândrește cu prima amintire fotografică a lui Emil – Napoleon Prato, care în 1901 aduce franciza “Adele” din Viena la Bacău. De origine franceză, Prato primește cetățenia română în 1911, facilitându-și relațiile și drepturile civile în comunitatea băcăuană. A achiziționat clădirea de pe Strada Centrală Nr. 23, transformând parterul într-un atelier fotografic și etajul în locuința sa. În anul 1912, într-o competiție acerbă, atelierele fotografice precum Chevallier, Weinberg, “Fotografia Centrală – Goldstein & Dmochowski” și Studio “Foto – Max” își făceau loc în peisajul cultural și artistic al orașului. Un alt atelier notabil, “Foto – Julietta”, deschis lângă Studioul Adele, a avut o existență scurtă.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul