Inspectoratul Școlar Județean Bacău repartizează zilele acestea, către 147 de unități de învățământ cu personalitate juridică (inclusiv către structurile arondate), primul lot de aproximativ 20.000 de tichete sociale, care vor ajunge la elevii beneficiari ai Proiectului „Sprijin educațional pe baza de tichete sociale pe suport electronic pentru elevii dezavantajați”.
Valoarea unui tichet este de 500 lei, bani ce pot fi folosiți doar pentru a se cumpăra rechizite, îmbrăcăminte și alte articole necesare pentru frecventarea școlii și grădiniței.
„Fiecare suport electronic nominal pentru tichete sociale pentru sprijin educațional este livrat către beneficiari într-un plic colector pe care se află imprimată sigla Guvernului României și a Uniunii Europene, împreună cu mențiunea „Tichet Social pentru Sprijin Educational”, „Proiect cofinanțat prin Programul Incluziune şi Demnitate Socială 2021-2027” și pe care sunt indicate numele și prenumele beneficiarului, numele și prenumele reprezentantului legal/tutore, denumirea şi adresa unității de învățământ. Plicul colector conține şi un plic cu codul PIN, sigilat separat”, au anunțat reprezentanții Inspectiratului Școlar Județean Bacău.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul