Stiri Ziare Locale Fotbal: Victorie la limită pentru Gloria, în penultima etapă a sezonului regulat!

În fața a aproximativ 600 de spectatori, un public numeros ținând cont de ora disputării meciului, Gloria și-a adjucat la limită jocul din etapa cu numărul 17, împotriva ocupantei locului 6, ACS Târgu Mureș 1898. Elevii lui Falub au făcut o primă repriză slabă, însă au revenit de la cabine ceva mai montați, reușind să încheie penultima partidă din sezonul regulat cu scorul de 1-0 (0-0).

Prima parte a aparținut mureșeniilor, aceștia fiind mai prezenți în jumătatea bistrițeană, bifând considerabil mai multe șuturi pe poartă, irosind, printre altele, o șansă mare în minutul 20, grație intervenției excelente a portarului Mociu, care a plonjat salvator la o execuție, din careu, a oaspeților. Apărarea centrală a Gloriei a permis adesea adversarilor să atace cadrul apărat de goalkeeperul Bistriței, tânărul fundaș Martinovici aflându-se în repetate randuri cu un tempo în urma ofensivei mureșene. De cealaltă parte, Gloria a punctat o singură ocazie importantă în minutul 45, Davordzie încercându-l serios pe portarul oaspete, cu un șut bun din afara careului.…