Ziua Unirii Principatelor Române a fost celebrată miercuri în mod solemn în Alba Iulia, „Orașul Marii Uniri”, pe esplanada Sălii Unirii, toți cei prezenți, autorități, elevi militari, public, prinzându-se în „Hora Unirii” la finalul evenimentului.
Manifestările dedicate împlinirii a 165 de ani de la unirea Moldovei cu Ţara Românească au debutat printr-o slujbă de Te-Deum, oficiată de către Arhiepiscopul Irineu.
„Ori de câte ori comemorăm Unirea înfăptuită sub Mihai Viteazul, Unirea Principatelor Române și Marea Unire din 1918, ne amintim de toți aceia care, cu credință tare și cu luptă jertfelnică, ne-au dobândit darul libertății, unității și demnității noastre naționale. Acestor bravi înaintași, între care se află și Principele Alexandru Ioan Cuza, se cuvine să le aducem omagiul recunoștinței noastre. Totodată, avem datoria morală să le urmăm pilda luminoasă de iubire pentru Dumnezeu și pentru țară”, a spus, în cuvântul rostit la finalul slujbei, înaltul ierarh ortodox.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul