Aproximativ 100 de fermieri botoşăneni au participat astăzi la un protest spontan, nemulţumiţi fiind de condiţiile privind transportul cerealelor din Ucraina.
Principala problemă a protestatarilor o reprezintă preţurile cerealelor din Ucraina. Aceştia spun să statul român a impus o taxă pentru importurile din ţara vecină, însă, pentru a o evita, ucrainenii aduc mărfurile prin Moldova. Potrivit statisticilor, Moldova ar fi exportat în ultimele luni producţia de floarea soarelui pentru cinci ani.
„Ei spun acum că au introdus licenţa de transport pentru Ucraina, dar au făcut-o numai asa, probabil să dea bine la agricultori. Ei spun că din Ucraina nu poate importa nimeni decât cu licenţă, dar din Republica Moldova nu au interzis niciun import. La fabricile de ulei şi în portul Constanţa este coadă de maşini cu floarea soarelui din Republica Moldova adusă din Ucraina”, a spus Nicu Temciuc, fermier.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul