Stiri Ziare Locale FCC UAV Arad este prima semifinalistă a Ligii Naționale de baschet feminin
FCC UAV Arad este prima semifinalistă a Ligii Naționale de baschet feminin

FCC UAV Arad este prima echipă calificată în semifinale în această ediție a Ligii Naționale de baschet feminin. Arădencele s-au impus astăzi cu 64-52 în deplasare la Rapid și au câștigat seria din sferturile de finală cu 2-0 la general, după ce câștigaseră și primul meci, de acasă, cu 76-54. „Galben-albastrele” nu au făcut un joc prea strălucit la București, dar și-au atins în final scopul în fața unei formații mai slab cotate, cu un lot format doar din jucătoare românce. Chiar și așa, Rapidul a jucat de la egal la egal cu adversara sa până la pauza mare, apărarea în zonă a gazdelor și procentajele slabe ale Aradului ducând la un rezultat strâns după 20 de minute, 28-29, giuleștencele conducând chiar după zece minute, 16-15. Easley a reușit prima triplă pentru trupa lui Popov abia în minutul 22, acesta fiind și semnalul trezirii. Apărarea a început să funcționeze mai bine și la ultima pauză era 48-40 pentru vizitatoare. FCC UAV s-a dus la +10 și în ciuda efortului depus de rapidiste, finalul le-a aparținut arădencelor, scor final 52-64 (16-15, 12-14, 12-19, 12-16).…