Stiri Ziare Locale Emoții „roș-negre” (mai ales) după eliminarea lui Filimon: Unirea Sântana – CS Beliu  2-1

Ziua a început bine pentru Unirea Sântana, care aflase de pasul greșit al liderului Viitorul la Vladimirescu, însă meciul cu arțăgoasa formație din Beliu a fost pe muchie de cuțit. Până la urmă, băieții lui „Știli” Abrudean și-au valorificat statutul de favorită, dar după un meci cu peripeții și nemulțumirile vizitatorilor legate de un posibil al doilea penalty pe care susțin că ar fi trebuit să-l primească.

Belenii au stat bine în teren încă din start și „roș-negrii” au avut dificultăți să-și creeze ocazii clare de gol. Echilibrul s-a rupt în minutul 31, când ghanezul Abraham a fost abil, a profitat de spațiul avut, a pătruns în forță în careu, l-a driblat și pe Mitrea și a făcut 1-0. După numai 4 minute, Politic l-a faultat pe Purtan, care s-a ales cu capul spart chiar înainte de golul gazdelor și care avea să rateze penalty-ul. Sau, mai precis, Mureșan i-a ghicit intenția. În loc de 1-1, la pauză s-a intrat cu 2-0. Abraham a primit o minge peste apărare, a scăpat pe dreapta și l-a găsit liber în fața porții pe Burlă (min. 43).…