Stiri Ziare Locale EHF EURO 2024. România a pierdut fără drept de apel meciul cu Austria. Tricolorii s-au prăbușit în repriza secundă

Naționala României a debutat cu o înfrângere la EHF EURO 2024 de handbal masculin. Tricolorii lui Xavier Pascual a pierdut cu Austria, scor 24-31 (14-15). România a făcut o primă repriză bună, portarul Ionuț Stancu fiind cel mai bun din tabăra tricolorilor. Cava și Negru au fost eliminați direct, însă la cabine austriecii au intrat cu un avantaj minim, 15-14. În partea secundă, austriecii s-au distanțat rapid si au obținut o victorie categorică. România: Iancu (13 intervenții), Vasile – Grigoraș 6 goluri, Stanciuc 4, Buzle 4, Nistor 3, Ilie 2, Cumpănici 2, Rotaru 1, Dedu 1, Ghiță 1, Militaru, Racoțea, Tărâță, Caba, Negru. Următorul meci al României este programat duminică, de la ora 19.00, cu Spania.…