Tragedia produsă în a doua zi de Crăciun, când pensiunea „Ferma Dacilor” s-a făcut scrum, iar opt oameni şi-au pierdut viaţa, a generat în Nordul Muscelului un dialog între deţinătorii de pensiuni şi conducerea judeţului pe tema „intrării în legalitate”. De unde înţelegem că patronii de afaceri turistice – o parte dintre aceştia – au probleme similare celor de la Tohani, pentru care riscă amenzi ori chiar închiderea. Să stea liniştiţi rucărenii că nu-i închide nimeni, pentru că le lipsesc autorizaţiile de securitate la incendiu! Prefectura şi ISC sunt ocupate să ţină închis Bulevardul „Pardon”, adevăratul pericol în materie de construcţii, care întreţine „focul” ciudei opozanţilor politici ai primăriţei de a-l vedea finalizat. Prevăzător, viceprimarul Ion Pîrnuţă, om de afaceri într-o zonă preponderent turistică, i-a invitat pe şefii cu atribuţii de control de la judeţ, pentru a le cere toleranţă până se produce conformarea rigorilor legii. Dacă se va produce vreodată această conformare, căci, potrivit unor voci din Consiliul Local Rucăr, ca să te pui la punct, trebuie să dărâmi 90% din construcţie.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul