Pr. dr. Florin Țuscanu a consemnat zilele acestea pe pagina de Facebook lucruri mai puțin știute din viața pr. prof. Constantin Nazarie (1865-1926), protopopul clerului militar din armata română în Primul Război Mondial – ucenicul episcopului Melchisedec, la Academia Teologică din Kiev (1888-1893), strâns legat de Roman. Constantin Nazarie s-a născut la 16 martie 1865, la Vultureni, din fostul judeţ Tecuci (astăzi în judeţul Bacău), în familia cântăreţului bisericesc Gheorghe Nazarie.
A crescut în atmosfera curată a căminului părintesc, iar după absolvirea şcolii primare la Bacău, tatăl său l-a înscris la Seminarul „Sf. Gheorghe” din Roman (1881). Director al seminarului era pe atunci preotul iconom Dimitrie Matcaş, o personalitate binecunoscută a clerului moldovean, mare unionist, deputat în Divanul Ad-hoc, protopop al Romanului, căruia mai târziu Constantin Nazarie, în semn de prețuire, îi va dedica o lucrare biografică.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul