Piaţa forţei de muncă specializată este în mare suferinţă, nu numai la Constanţa, ci la nivelul întregii Românii. Oameni cu înaltă calificare sunt tot mai greu de găsit şi păstrat, experţii îmbătrânesc, iar tinerii nu se mai înhamă la „jug”. Majoritatea dintre ei preferă să plece în străinătate, în job-uri poate sub potenţialul lor, însă infinit mai bine plătite decât pe plaiurile mioritice.
Un studiu realizat de una dintre cele mai serioase şi active organizaţii de pe mapamond, „Salvaţi Copii”, relevă o realitate alarmantă: mai mult de jumătate dintre tinerii României vor să plece peste graniţe pentru a-şi crea un trai mai bun. Că au terminat şcoli înalte sau că au un minimum de pregătire profesională, copiii de azi nu-şi mai văd viitorul legat de pământurile natale.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul