Stiri Ziare Locale DEBUT CU DREPTUL, DAR NU FĂRĂ EMOȚII!
DEBUT CU DREPTUL, DAR NU FĂRĂ EMOȚII!

Campioana în exercițiu și deținătoarea Supercupei județene, Montana Pătârlagele nu a avut deloc un meci ușor cu ambițioasa Glorie din Vadu Pașii. Fără Gabriel Tănase, omul ”bun la toate” la echipă, roș-negrii din veninătatea Buzăului și-au vândut scump pielea pe terenul

Montanei, cedând în cele din urmă după un gol frumos, venit pe final de joc.

Jocul a început furtunos, iar Petre Constantin a deschis scorul după șapte minute de joc, după o frumoasă acțiune personal, asezonată și cu puțin noroc. În preaabil, ambee formații rataseră ocazii bune de gol, prin Lungoci și respectiv Iulian Manole. Campioana iese la atac, Manea și Mihăescu îl pun la treabă pe portarul advers, care se descurcă onorabil. Asta până în minutul 21, când același Mihăescu centrează superb cu exteriorul și ”căpitanul” Piștea deviază spectaculos din plonjon pentru 1-1. Amfitrionii continuă să domine ostilitățile, ratează ocazii mari, dar cea a vizitatorilor este efectiv monumental. Ea parcă a prefațat golul marcat în minutul 34- ”decarul” Cristea centrează bine din lovitură liberă, balonul este recentrat, iar Vasilescu trimite plasat la colț din careu. Avantajul Goriei nu durează prea mult, pentru că Bobe îl lansează perfect pe ungoci cu o pasă lobată în careu, iar acesta ”înțeapă”mingea în poartă, pe lângă portarul ieșit în întâmpinare. 2-2 la pauză, rezultat oarecum echitabil!…