David Ciceo, directorul general al Aeroportului Internațional Avram Iancu Cluj, a participat, în calitate de membru, la ședința Comitetului de Conducere al Consiliului Internațional al Aeroporturilor – regiunea Europa (ACI Europe). Aceasta s-a desfășurat la Bruxelles în perioada 23-24 ianuarie 2024.
Ședința ACI Europe are loc în contextul în care, la nivelul Uniunii Europene, se pregătește implementarea mai multor reglementări și măsuri aplicabile transportului aerian, printre care:
Referitor la Entry/Exit System, acesta trebuie implementat și în România, după aderarea la Spațiul Schengen cu frontierele aeriene. EES este un sistem informatic automatizat de înregistrare a persoanelor din țările terțe, de fiecare dată când acestea trec frontierele externe ale Spațiului Schengen.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul