În organizarea Centrului de Cultură „Augustin Bena”, în parteneriat cu Primăria Comunei Șpring, manifestarea „Datina străbună pe Secașe” ajunge în acest an la cea de-a treizecea ediție. Evenimentul, inițiat în anul 1972 de către etnograful Ioan Popa, reprezintă un pilon esențial în cercetarea, conservarea și promovarea tradițiilor românești din această frumoasă regiune, Țara Secașelor.
„Peste 350 de păstrători ai tradițiilor și obiceiurilor din Țara Secașelor vă invită să participați la cea de-a XXX-a ediție a Festivalului «Datină străbună pe Secașe», care va avea loc duminică, 4 februarie 2024, la Șpring (jud. Alba), cu începere de la ora 14:00”, se arată într-o informare a Centrului de Cultură „Augustin Bena”.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul