Sâmbătă începe „Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor 2024”, când toate cultele creștine din Oradea se roagă împreună în mai multe biserici.
„Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău și pe aproapele tău ca pe tine însuți” este tema din acest an, preluată din Evanghelia după Luca.
Evenimentul începe pe 13 ianuarie, ora 18, cu o Seară a tinerilor, în Biserica Evanghelică-Lutherană, și se va încheia în 21 ianuarie, cu Octava de Rugăciune pentru Unitate 2024, în Catedrala „Sf. Nicolae”.
În acest răstimp, fiecare reprezentant al unui cult va predica într-o biserică aparținând altui cult, de exemplu, conform extragerii făcute în acest scop, reprezentantul Bisericii Greco-Catolice va predica în Biserica Reformată.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul