Primarul Cristian Gentea a vorbit, joia trecută, în cadrul unei conferințe de presă, despre proiectul de buget al Piteștiului pe anul 2024, care va fi supus aprobării Consiliului Local pe data de 8 februarie. Acest buget – despre care edilul a spus că „e destul de complet” – este estimat în sumă totală la 990.965.000 lei.Estimarea, și nu certitudinea, a fost explicată prin faptul că o bună parte din impozitul pe venitul global (IVG) – partea din impozitul pe pensii, pe dividende, pe dobânzi, pe jocurile de noroc – a fost reținută la bugetul central. „Pentru că am avut creșteri mari la Pitești și mulți pensionari, am pierdut, într-adevăr, 35%. (…) Până la urmă, s-ar putea chiar până în data de 8 februarie, o bună parte din această pierdere – 70% din ea – să o recuperăm (bugetul va depăși astfel un milliard de lei – n.n.); vă asigur că pe parcursul anului o vom recupera pe toată” – a precizat edilul-șef.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul