COVID-19. De patru ori mai mulți copii bolnavi decât în pandemie, la Brașov
La aproape un an de la încheierea oficială a pandemiei COVID-19 (ca urgență de sănătate publică declarată de OMS), Spitalul Clinic Județean de Urgență pentru Copii Brașov se confruntă cu un asalt de mici pacienți infectați cu SARS-CoV-2. Numărul lor este și de patru ori mai mare decât în cei doi ani de restricții. „Față de 20-30 de cazuri care ajungeau la noi în pandemie, în ianuarie 2024 am avut 76 de cazuri, 76 de prezentări la spital cu COVID”, ne-a declarat dr. Larisa Hârdea Drăgan, director medical, menționând că tendința se menține și luna aceasta. Din fericire, nu sunt cazuri grave de îmbolnăvire, doar doi copii având nevoie de spitalizare pentru că au făcut o formă mai severă de coronavirus. „Avem însă și multe cazuri de gripă A, de rujeolă, după cum se știe”, a mai spus directorul medical.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul