Audiența lui Iohannis în Uniunea Europeană (că de restul lumii n-are rost să mai vorbim!) este mai mică decît chiar cea din România. La noi mai pot fi mobilizați niște unii. Dacă îi excludem pe liberalii din Parlamentul European care s-au făcut a-l asculta cu gura căscată, interesul pentru produsele gîndirii sale sunt foarte mici.
Parlamentarii europeni n-au participat nici măcar din curiozitate, semn că nu au a se aștepta la nimic. Al nostru președinte a mai vorbit în urmă cu cinci ani. Ce idei a lansat atunci? Ce critici a formulat? Zero! Îmi aduc aminte de o întîlnire a mea cu niște jurnaliști începători. Le-am spus atunci că ziaristica presupune și critică, nu numai știri de complezență. Și i-am invitat să scrie și cu asemenea accente critice. Ce credeți că au făcut? Mi-au propus o notiță despre coliviile deteriorate din parcul municipal. Atît. Cam așa și Iohannis la Parlamentul European.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul