În ziua prăznuirii Sfântului Mucenic și Arhidiacon Ștefan, o parte dintre elevii ce alcătuiesc corala Școlii Gimnaziale „Prof. dr. Vasile Vasilescu” Oești, coordonați de către prof. Cristian Marineață și prof. Irina Creț, au mers și au colindat la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, din satul Oeștii Ungureni. Grupului i s-a alăturat și prof. Mariana Turian, care a recitat poeziile „Colind îngeresc”, de Radu Gyr, „Ectenie”, de Zorica Latcu și „Colind”, de Vasile Voiculescu.
„Simplitatea colindelor, exprimată fie prin textul lor plin de căldură sfântă, fie prin muzica suavă, adaptată, adesea, ritualului rugăciunii, ni-L aduce în casă pe Pruncul Iisus. Părintele paroh Gabriel Neacșu i-a primit cu mult drag pe copiii noștri și a apreciat atât glasurile colindătorilor, cât și inițiativa avută de cadrele didactice coordonatoare”, au spus reprezentanții școlii.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul