O femeie În vârstă de 47 de ani din Cluj-Napoca a murit de malarie, conform certificatului medical constatator al decesului.
Potrivit documentului, Camelia Tişe a suferit de „infecţie parazitară cu Plasmodium, malarie – formă severă”, după ce s-a întors dintr-o vacanţă în Zanzibar.
Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Cluj, Mihai Moisescu, a declarat marţi, că nu există pericol ca boala să fie transmisă şi altor persoane.
„Eu vorbesc de o pacientă de sex feminin care a decedat şi pe diagnosticul de la Institutul de Medicină Legală scrie, pe lângă celelalte două diagnostice, infecţie cu plasmodium, deci malarie. Trebuie să avem în vedere că malaria are o anumită transmitere, care se face prin populaţia de ţânţari Anofel, care în România nu există. Este un caz de import, având în vedere că pacienta a călătorit într-o zonă endemică cu malarie şi a dezvoltat această parazitoză. Malaria se transmite prin muşcătură de ţânţari Anofel, care nu mai există în România şi se poate transmite prin transfuzie de sânge, ceea ce nu e cazul, sau transplacentar, care iar nu e cazul. Acest caz de malarie nu are niciun risc pentru starea noastră de sănătate”, a precizat Mihai Moisescu.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul