Şi chiar dacă elevii ar fi greşit, care este rolul acestei sancțiuni? E vorba de cazul elevilor minori din Constanța, cărora li s-a scăzut nota la purtare la 5! doar pentru că „au privit interesat” un intrus ce se dădea în spectacol în curtea liceului.
Care este rolul unei pedepse (considerând, printr-o reducere la absurd, că pedepsele ar putea avea vreun rol benefic în procesul de educaţie)? Să îi ajute pe adulți să se „răcorească”? Ce fel de adulți sunt cei care aplică pedepse în acest scop? Ce ar putea să înțeleagă din această sancțiune elevii care s-au trezit cu individul în curtea școlii, în timp ce erau în pauză? Ce ar putea să înțeleagă oricine din faptul că elevii au fost pedepsiți, dar nimeni nu a vorbit de vreo sancțiune la adresa adulților care au permis ca acel individ să intre în curtea școlii? De exemplu, la adresa conducerii care știa că în acel moment paznicul liceului lipsește. De fapt, chiar și directoarea lipsea, nu se știe de ce……
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul