Bugetul local nu va fi pus la cheltuială pentru investiţiile derulate cu banii europeni, alocaţi în pandemie, la cele două spitale, întrucât firmele s-au încadrat cu finalul lucrărilor înaintea datei de 31 decembrie 2023. Este vorba despre intervenţiile prin care s-au pus la punct instalaţiile electrice la Spitalul Municipal şi la Spitalul TBC, s-au montat sisteme de detectare, semnalizare, alarmare la incendii, cu acoperire totală, şi de detectare, semnalizare şi alarmare în cazul depăşirii concentraţiei maxime admise de oxigen în atmosferă. Iar la TBC a fost realizată şi reţeaua de oxigen – fluide medicale. A rămas de făcut recepţia investiţiilor şi ceea ce se va plăti din banii câmpulungenilor va fi taxa ISC. Nu va fi cazul să se consume rezerva aprobată pe 10 decembrie 2023, când, prevăzător, Executivul a cerut Consiliului Local să fie de acord cu o cheltuială de 2.646.076,99 lei acoperită din bugetul anului 2024, dacă investiţiile n-ar fi fost duse la sfârşit până la 31 decembrie 2023. Lucrările au fost încheiate, prin urmare, banii nu vor fi consumaţi.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul