Primul Campionat European de înot în ape îngheţate s-a desfăşurat la sfârşit de săptămână, sportivii reuşind să doboare mai multe recorduri mondiale.
Cea mai dificilă probă a Campionatelor Europene de înot în ape îngheţate, proba de 1.000 de metri liber, a fost câştigată, sâmbătă, de Alisa Fatum, la feminin, şi de Andreas Waschburger, la masculin, ambii din Germania, care au stabilit noi recorduri mondiale. Alisa Fatum a reuşit un nou record mondial cu timpul de 12 minute şi 41 de secunde, iar Andreas Waschburger a înotat mia în 11 minute şi 24 secunde, recordul anterior fiind de 11 minute 31 secunde. La această probă, România nu a avut niciun concurent, în lipsa lui Paul Georgescu. Întrecerile de sâmbătă au continuat cu probele de 100 metri liber, 100 metri bras, 4x50 metri şi proba de 1.000 metri liber. În finala de 100 metri liber, primul loc a fost câştigat de Simona Chiru (19 ani, CS Piteşti), cu un nou record mondial, iar la 100 m bras, pe locul secund s-a clasat tulceanul Vladimir Romaniuc.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul