Câinii care sunt luați de pe străzile Timișoarei sunt ținuți în condiții greu de descris în adăpostul privat cu care primăria are contract.
Primăria Timișoara a început să facă verificări la adăpostul privat Danyflor, unde sunt ținuți câinii adunați de pe străzile orașului. Asta după ce o femeie a povestit pe Facebook prin ce iad a trecut atunci când a trecut pragul adăpostului pentru a scoate un câine.
„Când am pășit pe ușa aceea, înainte de care lumea mai părea măcar un pic normală, și am intrat în locul unde am văzut și auzit minim 500 de câini care lătrau toți la unison, mi s-a cutremurat pământul sub picioare. Câini de toate formele și mărimile sunt înghesuiți în țarcuri insalubre, ce duhnesc a rahați vechi, a sânge proaspăt, a infecții, a mâncare râncedă. (…) Ajungem la țarcul E5. 7 câini înghesuiți grămadă, câini mici și mari, câini agresivi și câini terifiați puși laolaltă. 7 câini și 3 “căsuțe” infecte și reci într-un țarc. Acolo dorm câinii cu rândul?? Că eu nu înțeleg”, a povestit, printre altele, Cristina Iulia Ciubotă, pe un grup de Facebook, într-o postare intitulată „Infernul din Danyflor”.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul