Joi, 08 februarie, a avut loc, în format on-line, o ședință a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Arad, prezidată de Prefectul Județului Arad, Toth Csaba, în care s-a făcut evaluarea activității comitetului din anul 2023, adoptându-se totodată Planul de activități pentru anul 2024. Raportul privind activitatea CJSU pe anul 2023 a fost prezentat de inspectorul șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al Județului Arad, colonel Cristian Gârbău.
„Mulțumesc tuturor angajaților instituțiilor reprezentate în CJSU pentru modul cum și-au îndeplinit misiunile. Consider că am avut o activitate pozitivă și am răspuns prompt tuturor provocărilor, cum au fost continuarea crizei refugiaților din Ucraina sau inundațiile grave ce au afectat comuna Brazii. De asemenea se cuvine să mulțumesc și reprezentanților comitetelor locale pentru situații de urgență, cei care de multe ori sunt primii care intervin în caz de pericol. Existența acestora demonstrează solidaritatea extraordinară a oamenilor din comunitățile mici, dar și opțiunea corectă a administrațiilor locale de a susține financiar și logistic capacitățile de intervenție în caz de urgență, precum și toate activitățile preventive care se desfășoară în colaborare cu inspectoratul județean pentru situații de urgență. Capacitățile de răspuns la situații de urgență trebuie să se îmbunătățească permanent și din această perspectivă, ca Prefect al Județului Arad, voi acorda tot sprijinul legal pe care îl pot oferi oricăror inițiative demarate în acest sens”, a declarat Prefectul Județului Arad, Toth Csaba.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul