Unele studii arată că atunci când unui copil i se citește des, părțile creierului lui care se ocupă cu înțelegerea și imaginația sunt foarte active. În comparație cu privitul la TV, cititul îi ajută pe copii să asculte, să acorde atenție și să se concentreze. Acestea și multe alte beneficii ale cititului cu voce tare au făcut ca în anul 2010, asociația LitWorld să inițieze campania Ziua Internațională a Cititului Împreună prin care să promoveze beneficiile lecturii dar și bucuria și frumusețea cititului împreună. Ziua Internațională a Cititului Împreună se desfășoară anual, de regulă în luna februarie. În anul 2024, ziua de 7 februarie a fost aleasă la nivel mondial, pentru desfășurarea acestei campanii.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul