Din dorința de a salva câteva minute de așteptare în trafic, șoferii bucureșteni continuă să folosească benzile unice. Deși au fost implementate pentru îmbunătățirea calității transportului public și implicit, pentru fluidizarea traficului, benzile dedicate transportului în comun nu produc întotdeauna efectul dorit, întrucât sunt blocate de mașinile personale ale cetățenilor. Conducătorii auto care nu respectă regulile de circulație pe benzi riscă amenzi de până la 1.320 lei.
Echipa Buletin de București l-a contactat pe viceprimarul Capitalei, Stelian Bujduveanu, pentru a afla dacă șoferilor le sunt aplicate sancțiuni pentru folosirea benzilor dedicate STB:…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul