Un număr de 118 proiecte din toată țara au fost declarate eligibile în cadrul unui apel lansat de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor privind extinderea sistemelor de apă și canalizare. Este vorba de proiecte care au întrunit punctajul minim de 70 de puncte și care au, astfel, șanse să primească finanțare prin PNRR.
Județul Buzău este prezent pe listă cu 3 localități unde sistemele de apă și canalizare au șansa să se extindă cu bani europeni. De departe, cel mai mare punctaj a fost obținut de Compania de Apă Buzău, aflat printre primele pe lista proiectelor declarate eligibile, cu un total de 100 de puncte din 100 posibile. Proiectul are a doua cea mai mare valoare aprobată din țară, de 72,1 milioane de lei, fiind depășit, cu 800 de mii de lei, doar de proiectul depus de Primăria Măgurele din județul Ilfov, care are, în schimb, un punctaj mai mic, de 70 de puncte.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul