Stiri Ziare Locale Au făcut diferența (doar) după pauză pe terenul „lanternei roșii”: CSM Târgu Mureș – FCC UAV Arad 56-81

Baschetbalistele arădene s-au jucat cu focul timp de o repriză la Târgu Mureș, pe terenul ultimei clasate, în runda finală a sezonului regular a LNBF. Surprinzător, după 20 de minute, gazdele le conduceau pe elevele lui Miroslav Popov cu 35-32, după care lucrurile au intrat pe făgașul normal și succesul vizitatoarelor nu a mai putut fi pus la îndoială: 56-81 (17-19, 18-13, 10-31, 11-18).

Probabil euforice după cel mai bun meci stagional, 63-47 cu campioana Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, „galben-albastrele” au crezut că e suficient să călătorească până în inima Transilvaniei pentru cele două puncte, iar în primul sfert nici nu trebuit să transpire prea mult. S-au dus la un moment dat la 9-0 pe tabelă și se părea că adversarele nu vor opune rezistență. S-au înșelat, pentru că acestea, destul de inspirate în special la aruncările de la distanță au revenit treptat în joc, s-au apropiat la două puncte la prima pauză mică, iar în sfertul doi chiar au trecut în avantaj prin tripleta Solyom, Chiș, Ardelean: 35-32.…