• săptămâna trecută, medicii brăileni au confirmat 20 de cazuri de gripă, 10 dintre acestea fiind și spitalizate • însă, nu au lipsit de la consultații nici virozele și pneumoniile, unde au fost diagnosticate peste 400 de cazuri • imunizarea antigripală se poate face atât la cabinetul medicului de familie, cât și în unele farmacii
Se înmulțesc cazurile de gripă la Brăila! În numai o săptămână, respectiv intervalul 14-22 ianuarie, medicii au confirmat 20 de cazuri de gripă, dar și peste 400 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii (IACRS) și pneumonii. Astfel, conform unei centralizări puse la dispoziție cotidianului ”Obiectiv”, de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Brăila, în cea de-a treia săptămână din an, la Brăila au intrat în evidența medicilor aproape 300 de cazuri de IACRS. Cele mai afectate grupe de vârstă au fost copiii din categoria 5-14 ani, unde s-au înregistrat 89 de cazuri, cei de 15-49 de ani (73 de cazuri), dar și copiii de 2-4 ani (49 de cazuri). Au fost și spitalizări din cauza IACRS, dar într-un număr redus, doar cinci persoane având nevoie de internare. Tot săptămâna trecută au mai trecut pragul cabinetelor medicale și spitalelor, aproape 150 de pacienți, care au fost diagnosticați cu pneumonie, potrivit DSP Brăila, 43 de cazuri fiind spitalizate. Din nou, cei mai afectați pacienți au fost copiii, din grupa 5-14 ani, respectiv 19 pacienți. Conform aceleiași surse, săptămâna trecută au fost diagnosticate și 20 cazuri de gripă, majoritatea la persoane de peste 65 de ani, dar și din grupa 15-49 de ani, dintre acestea 10 persoane fiind și spitalizate, după cum se arată în datele transmise de directorul DSP Brăila, Gabriel Ciochină.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul