Clădirile în care sunt adăpostite documentele gestionate de Serviciul Județean al Arhivelor Naționale nu întrunesc condițiile necesare pentru păstrarea acestora pe termen lung.
Serviciul Județean Caraș-Severin al Arhivelor Naționale funcționează din 2008 în nouă clădiri, aflate pe o suprafață de două hectare, care au aparținut fostei Unități Militare (UM) 01753 Caransebeș. Din cele nouă clădiri, șapte sunt utilizate în prezent. Aici sunt păstrate peste 1.100 de fonduri și mai bine de 5 kilometri de arhivă. La toate acestea se adaugă și o bibliotecă cu aproximativ 16.000 de volume. A fost nevoie de doi ani pentru mutarea întregului fond arhivistic în spațiile actuale, spune Ovidiu Roșu, șeful Serviciul Județean al Arhivelor Naţionale. Acesta a fost prezent, zilele trecute, în cadrul ședinței lunare a Colegiului Prefectural, pentru a prezenta condițiile improprii în care sunt păstrate documentele județului, dar și pentru a cere sprijin în vederea reabilitării celor nouă clădiri.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul