Federația Sanitas care reprezintă 100.000 de angajați din sistemul medical și din asistența socială. anunță că va declanșa o grevă generală în sistemul medical, cea mai mare din ultimii 20 de ani.
Citește și: Restricţii de circulaţie pe DN 7 Piteşti – Râmnicu Vâlcea – Vestem
„Lucrătorii din sistemul sanitar și cel de asistență socială sunt foarte deciși de această dată, va fi cea mai mare revoltă din ultimii 20 de ani în cele două sisteme. Noi am început, deși nu este cea mai bună perioadă, am început strângerea de semnături, pur și simplu oamenii sunt revoltați. Lipsa de respect pe care politicienii o arată lucrătorilor din sistemul sanitar. Avem peste 15.000 de semnături strânse în momentul acesta. O evaluare exactă o vom face la începutul anului viitor, dar ne îndreptăm către o grevă generală în sistemul sanitar. Apreciem că vom strânge 100.000 de semnături până la jumătatea lunii ianuarie, iar această grevă înseamnă întreruperea activității și asigurarea doar a urgențelor. Pentru că legea ne obligă să facem asta. Ne pare rău pentru pacienții noștri, ca de fiecare dată, nu ne dorim ca ei să sufere, dar nu avem încotro. În sistemul sanitar sunt foarte multe probleme nerezolvate de ani de zile. Colegilor mei le-a ajuns cuțitul la os. Viața ne arată că numai cu greve și revolte destupăm urechile politicienilor români”, a spus Iulian Pope, prim vicepreședinte Federația Sanitas, la Antena 3 CNN.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul