Prezentat oficial luni, 8 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, noul dirijor permanent al Filarmonicii de Stat Oradea își va intra în atribuţii începând cu stagiunea 2024/2025.
Tânărul croat Andrej Vesel a dirijat cele trei concerte de Anul Nou ale Filarmonicii orădene, în serile de 5, 6 și 7 ianuarie, însă colaborarea sa cu instituția de cultură orădeană a început în toamna anului trecut, prin cele două concerte cu programe distincte prezentate în 12 şi 13 octombrie.
„A fost o provocare atât pentru el, cât și pentru orchestra noastră, deoarece au fost susținute, atunci, două concerte, la interval de două zile, cu programe total diferite. Dincolo de profesionalismul de care a dat dovadă şi de şcoala de dirijat vieneză cu care vine în spate, Andrej s-a dovedit a fi un bun lider, demonstrând că poate să țină în mână foarte bine orchestra. S-a creat, astfel, o legătură frumoasă între orchestră şi Andrej, aşa că am început să purtăm discuţii cu dumnealui, în ideea de a-l avea cât mai aproape, pentru că s-a simţit o chimie foarte bună între orchestră şi el, dar și între el, public şi întreaga echipă a Filarmonicii”, a spus Carmen Rus, managerul Filarmonicii orădene, luni, în cadrul unei conferințe de presă. La întâlnirea cu jurnaliștii a participat și Sergiu Suci, șef serviciu organizare, PR & Marketing.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul