Alianța electorală Dreapta Unită formată din USR, PMP și Forța Dreptei, și-a prezentat, la sfârșitul săptămânii trecute, structura listei comune la europarlamentare și programul prin care își propune să se impună ca „alternativă la actuala coaliție”. Analistul politic clujean George Jiglău atrage atenția asupra fastului cu care a fost organizat acest eveniment, cu toate că despre existența acestei structuri politice se știe de o bună bucată de vreme.
„M-a surprins fastul marii lansări (a alianței – n.red) câtă vreme era o chestiune cunoscută de luni de zile, nu i-am prea văzut rostul. Dincolo de marile declarații specifice unui eveniment de genul acesta, șansele ca o alianță cum este aceasta să câștige, în care partidul cel mai mare e undeva pe la 10 la sută (dar nici asta nu e foarte sigur – mă refer la USR) iar celelalte două nici nu mai știm pe unde sunt, și care se poziționează foarte clar într-o anumită parte a scenei politice, încă din denumirea ei, nu sunt foarte multe...Nu cred că sunt multe șanse să învingă o coaliție care deocamdată nu știm dacă va merge la un moment dat pe liste comune, separate, în funcție de tipul de alegeri de anul acesta. PSD-PNL este o alianță care încearcă să acopere un electorat cât mai larg, cu interese destul de diverse sub auspiciile astea ale ideii de stabilitate care în contexte complicate cum sunt cele pe care le trăim s-ar putea să prindă destul de bine la alegători. Și mai ales confruntați și cu o altfel de opoziție, (mă refer la AUR) destul de coservatoare și mai agresivă în limbaj, și care va deveni și mai agresivă pe parcursul anului”, a declarat George Jiglău, pentru monitorulcj.ro.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul