După o lună și jumătate, Aly Abeid este din nou la Arad și va încerca să se conecteze la ultimele sale meciuri pentru UTA. Imediat după ce a încheiat aventura cu Mauritania în Cupa Africii, fundașul stânga a acceptat oferta celor de la CFR Cluj pentru un contract valabil de la 1 iulie, iar până la această oră gruparea arădeană și cea din Gruia nu s-au înțeles pentru ca mutarea să se facă din această iarnă.
Din punct de vedere personal, căpitanul „Les Mourabitones” nu s-a pus deloc în vitrină la Cupa Africii, dimpotrivă. A jucat un meci și jumătate, după care a fost „uitat” pe banca de rezerve. Explicația oficială nu există, dar ar putea fi legată de un conflict al lui Abeid cu selecționerul Amir Abdou. Mircea Rednic susține că el l-ar putea convinge pe fotbalistul său să-și vadă de treabă până la finalul sezonului, deși a recunoscut chiar el: „E o situație mai delicată și eu am mai trecut prin experiența asta și nu numai la UTA. Dar una e să fii atacant, cum a fost cazul Otele. Dacă greșește, nu-i nimic și e alta să fii fundaș, când orice gafă o faci te poate costa și atunci te întrebi: <
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul