Astfel, subiectul comasării alegerilor este intens dezbătut în spațiul public deja de luni bune. Încă nu s-a luat o decizie oficială în acest sens, dar guvernanții trebuie să decidă cât mai repede când și de câte ori vor ieșii românii la urne în acest an.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, consideră că patru rânduri de alegeri sunt prea multe și crede că s-ar putea găsi formula optimă pentru a comasa o parte din scrutinuri.
„Eu cred că patru rânduri de alegeri anul acesta sunt prea multe. De aici vreau să plecăm. Ar fi trei rânduri de alegeri la un interval de 2-3 luni. Cred că e prea mult și ar fi bine să se găsească o variantă optimă, măcar un rând sau două de alegeri să le comasăm. Fie că se comasează localele cu prezidențialele, fie că se comasează localele cu parlamentarele sau europarlamentarele, cred că ar fi bine. Sunt și niște cheltuieli mari, dar aș invoca mai degrabă modalitatea concretă prin care să putem stimula cât mai mulți români să meargă să-și exercite votul.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul