Ziua Internațională LEGO se marchează în aceeași zi în care tâmplarul danez, Godtfred Kirk Christiansen, și-a prezentat brevetul pentru piesa originală LEGO în anul 1958.
De când era tânăr, Christiansen şi-a transformat iubirea pentru lemn în afacere, iar în 1916 şi-a deschis primul atelier.
Dragostea sa pentru jucării, în perioada Marei Crize Economice l-a ajutat să se orienteze spre leg gotd care înseamnă ”joacă bună”, în cele din urmă fiind abreviat în LEGO.
Christensen şi fiul său Godfred, au îmbunătăţit design-ul şi au început să vândă cărămizi din plastic în 1949. Deşi l-a început nu au fost cele mai populare jucării ale companiei, cu trecerea anilor şi-au căpătat popularitatea.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul