• simularea probelor din cadrul examenului a avut loc luni și marți, iar dintre cei peste 2.500 elevi așteptați la probe, aproximativ 400 nu s-au prezentat • rezultatele se vor afișa pe 23 februarie
Simularea națională a examenului la clasa a VIII-a s-a încheiat! Organizată de Ministerul Educației săptămâna aceasta, pe 5 și 6 februarie, la simulare ar fi trebuit să participe peste 2.500 elevi din municipiul și județul Brăila, doar că aproape 400 au ”chiulit”.
Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Brăila, la simularea examenului de Evaluare Națională la clasa a VIII-a a fost așteptat să participe un număr de 2.532 elevi. La proba de Limba și literatura română, desfășurată luni, s-au prezentat 2.158 candidați, 374 elevi fiind absenți. La proba de Matematică, desfășurată marți, prezenți au fost 2.141 elevi, iar absenți 391 elevi. Asta înseamnă că la fiecare probă au absentat circa 15% dintre elevii înscriși în clasa a VIII-a.…
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
B365 - Bucuresti
Cugir Info
e Bihoreanul
e Bihoreanul