Anul 1923 constituie un an de progres pentru fotbalul din Capitală. Apar alte cluburi și numărul spectatorilor la partidele de fotbal crește semnificativ, consfințind pătrunderea definitivă a fotbalului în viața bucureștenilor.
Se inaugurează și arena Romcomit, proprietate a Băncii Comerciale Româno-Italiene, și, în această conjunctură, în vara lui 1923 ia ființă “Asociația culturală și sportivă CFR”, adică Rapidul de azi.
Atunci, în 25 iunie 1923, “ciocănarii” de la Grivița s-au întâlnit la Școala primară din cartier și au semnat actul de naștere al echipei CFR București.…
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea