Stiri Sport Prima victorie a anului pentru David Popovici. Înotătorul român nu merge la Mondiale, se concentrează pe pregătirea pentru Olimpiadă

Campionul de la CS Dinamo a terminat detașat cursa de 200 de metri liber, cu timpul de de 1:46.19. El a fost urmat de sârbul Velimir Stepanovici (1:47.84) și de francezul Hadrien Salvan (1:48.82).

În competiția găzduită de Luxemburg, Popovici a mai fost înscris, la 50 de metri liber, unde a ratat calificarea în finala A, ocupând locul 11, cu 22,91 secunde.

Vineri, la 50 de metri fluture, românul s-a calificat în finală cu al optulea timp (24.06), iar în finală s-a clasat tot pe 8, cu 23.97, proba fiind câștigată de portughezul Diogo Ribeiro (23.41).…