Jucătoarea de 23 de ani născută la Odesa a personalizat gestul devenit tradiție printre jucătorii de tenis. În loc să-și pună semnătura pe ecranul camerei TV, Yastremska a ales să le transmită un mesaj de suflet conaționalilor: „Sunt mândră de luptătorii noștri din Ucraina”.
După victoria din runda inaugurală, reușită în fața Marketei Vondrousova, Yastremska procedase similar, scriind „Glory to Ukraine” (n.r. - în traducere, „Slavă Ucrainei”).
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea
Libertatea